Vos gimę, vaikai pradeda pažinti pasaulį per įvairius pojūčius. Jie stebi aplinką, girdi garsus, liečia įvairius daiktus, ragauja, uodžia kvapus ir juda erdvėje. Būtent per šiuos pagrindinius sensorinius pojūčius vaikas gauna informaciją apie jį supantį pasaulį.

Minėtieji pojūčiai keliauja vaiko sensorine sistema ir leidžia vaikams pažinti ne tik savo kūną, bet ir aplinką. Sensorinei sistemai vystantis normaliai vaikas geba tinkamai reaguoti į aplinkinius dirgiklius ir kiekvienoje situacijoje atitinkamai elgtis. Nepaisant to kartais vaikai nesugeba tinkamai reaguoti į iš aplinkos gaunamą informaciją ir tai trukdo jų pažinimo procesui bei vystymuisi.

Keletas ženklų, kurie įspėja apie galimas vaikų sensorikos problemas

 • Sunkiai koncentruoja dėmesį į aplinkinius garsus;
 • Atrodo per jautrus garsams (verkia, užsidengia ausis girdėdamas garsius ar ir normalius aplinkos garsus);
 • Nuolat šūkauja ar skleidžia kitus stiprius garsus, kurie trikdo aplinkinius;
 • Yra itin jautrus lietimams (kitų paliestas verkia ar traukiasi; suirzta, kai kūną liečia neįprastos faktūros, šiurkštesni audiniai);
 • Nuolat liečia aplinkinius daiktus ar aplinkinius žmones (liečia jų plaukus, drabužius, odą);
 • Nervinasi neįprastai judėdamas ar bijo aukščio (nemėgsta suptis, bijo lipti laiptais);
 • Visada elgiasi nesaugiai (lipa ant įvairių daiktų, sukasi, šokinėja nuo aukštų paviršių, nesustoja judėjęs);
 • Yra perdėtai jautrus šviesai;
 • Mėgsta apžiūrinėti daiktus iš per arti;
 • Nejaučia skausmo;
 • Juda ne taip tikslingai ir koordinuotai, kaip jo bendraamžiai.

Sensorinių žaidimų svarba

Vaikai nuo gimimo sutverti mokytis pažinti save ir aplinkinį pasaulį naudodamiesi pagrindiniais kūno pojūčiais. Štai kodėl kūdikiai ir vaikai viską liečia, deda į burną ir kitaip eksperimentuoja. Taigi, sensoriniai žaidimai yra tokie žaidimai, kurie padeda vystyti minėtus pagrindinius žmogaus pojūčius.

Sensoriniai žaidimai

Sensoriką/pojūčius lavinantys žaidimai reikalingi ne tik sensorikos problemų turintiems vaikams. Jie yra svarbūs visų vaikų pasaulio pažinimui, raidai ir vystymuisi.

Svarbu paminėti, jog pojūčius lavinantys žaidimai apima ne tik lietimą: Jie lavina klausą, regą, skonį, uoslę, kūno suvokimą erdvėje (propriocepciją), balansą (vestibiulinę organizmo sistemą). Sensoriniai žaidimai labai smagūs vaikams, todėl skatina ne tik noriai tyrinėti pasaulį, bet ir leidžia mąstyti tarsi „mokslininkams“, iškeliant prielaidą, eksperimentuojant ir padarant išvadas.

Tokie žaidimai taip pat skatina stipresnes smegenų nervinių ląstelių jungtis bei greičiau atskirti, kuri gauta informacija yra reikalinga, o kuri ne. Yra žinoma, jog sensoriniai žaidimai gerina žodinės kalbos vystymąsi, skatina problemų sprendimą, padeda kūrybiškai mokytis naujų dalykų (pvz., skaičiuoti). Nepaisant to, žaidžiant šiuos žaidimus reikia tokių įgūdžių, kaip ėmimas pirštais, pylimas, spaudimas, griebimas, todėl tokiu būdu lavinama smulkioji motorika.

Įdomus straipsnis:  SENJORŲ VIRŠKINAMOJO TRAKTO PROBLEMOS

Sensorinių žaidimų pavyzdžiai

Sensoriniai žaidimai kūdikiams:

muilo burbulų stebėjimas ir jautimas, kaip jie leidžiasi ant odos, spalvoto popieriaus plėšymas ir garsų klausymas.
Ką galima paruošti namuose: pagaminti įvairių barškučių (į plastikinius indelius priberti kruopų ar paslėpti žaisliukus), parūpinti įvairios faktūros audinių skiaučių, kuriomis galima liesti kūdikio delnus, padus, pasigaminti/atsispausdinti kontrastingas (juodai baltas) paveikslėlių korteles ir kita.

Sensoriniai žaidimai darželinukams:

šešėlių stebėjimas, tyrinėjimas sukuriant juos prožektoriumi šviečiant į įvairius daiktus, įvairių dažų maišymas išgaunant skirtingus atspalvius, tapyba pirštais, muzikos klausymas.
Ką galime pasigaminti namuose: sensorinius maišelius (į šaldymo maišelius pridedame dažų ir juos gerai užspaudžiame. Taip pat galime įpilti bespalvio indų ploviklio ir ten pridėti blizgių klijų ar karoliukų), pojūčių dėžę, kurioje vaikas galėtų žaisti (pripilti maistiniais dažais dažytų ryžių ar kitų medžiagų), muilo burbulų vonelę, kurioje vaikas šiaudeliu galėtų pūsti burbulus ir kt.

Sensoriniai žaidimai ikimokyklinukams:

žaidimas su kinetiniu smėliu bei smėlio formelėmis, grojimas muzikiniais instrumentais ir pan.


Ką galime pasiūlyti namuose: paruošti kliūčių taką – žaisti estafečių žaidimus, paruošti raminančią druskos tešlą ir lipdyti iš jos įvairias figūrėles.


RAMINANČIOS LEVANDŲ DRUSKOS TEŠLOS RECEPTAS:

 1. 2 puodeliai paprastų miltų;

 2. 0,5 puodelio druskos;

 3. 2 valg. šaukštai alyvuogių ir citrinos sulčių;

 4. 1 puodelis virinto vandens

 5. Truputis eterinio levandų aliejaus.

paruošimas:

Supilkite viską į dubenį, išskyrus vandenį, ir sumaišykite. Pilkite po truputį vandenį ir maišykite iki norimos konsistencijos. Jei tešla per skysta, pridėkite dar šiek tiek miltų ir atvirkščiai.

Siekiant užtikrinti vaikų saugumą, nepalikite jų žaisti vienų. Stebėkite pačius mažiausius, kurie dedasi viską į burną, kad nesusižeistų ar neprarytų pavojingų medžiagų.

Žaidimai

Kartais žaidžiant sensorinius žaidimus namuose kyla tikra netvarka. Štai keletas patarimų, kaip paruošti žaidimų erdvę

 • Patieskite ką nors ant grindų dangos ar žemės erdvėje, kurioje bus žaidžiama. Tai gali būti neperšlampamas popierius, sena dušo užuolaida, plastikiniai maišai, celofano plėvelė, palutės.
 • Labai purvinas veiklas rinkitės žaisti lauke.
 • Leiskite vaikams piešti vonioje. Jiems patiks ne tik piešti ant vertikalaus paviršiaus, tačiau taip pat bus smagu patiems viską nuplauti.