Ergoterapija naudinga tuo, kad gali padėti žmogui būti savarankiškam sergant bet kokia liga. Parkinsono liga yra viena iš daugelio ligų, kur ergoterapija yra būtina.

Parkinsono liga – tai lėtinis ir progresuojantis neurodegeneracinis sutrikimas, kuris turi kelias stadijas ir kiekvienoje iš jų ergoterapija gali padėti žmogui išlikti savarankiškam.

I STADIJA

Šioje Parkinsono ligos stadijoje atsiranda vienos kūno pusės judesių sutrikimas ir rankų tremoras (drebulys), kuris ypač padidėja norint atlikti tikslius rankų judesius, pvz., sugriebti ir rankoje nulaikyti šakutę.

Valgio metu, žmogui galima ant rankų uždėti sportinius svorius (pvz., 500gr). Tokiu būdu sumažinamas rankų drebulys ir žmogus gali pats naudotis virtuvės įrankiais.

Dažnai savo straipsniuose miniu saugią aplinką, tačiau šį kartą norėčiau ją dar labiau akcentuoti.

Kai žmogus kenčia nuo judėjimo sutrikimų, labai svarbu užtikrinti, kad žmogus jaustųsi saugus, o traumų galimybė būtų sumažinta iki minimumo.

Visur naudokite gerą apšvietimą ir, aišku, ranktūrius. Tokiu būdu žmogus galės prisilaikyti. Žiūrėkite, kur yra laidai: juos reikia kažkur patraukti, kad žmogus neužkliūtų.

Tualete/vonioje/duše

 • Ant grindų būtinai patieskite neslidžius guminius kilimėlius. Jei yra vonia ar dušo kabina, ten taip pat patieskite guminius kilimėlius.
Ergoterapija. Saugi aplinka tualete. Parkinsono liga.
 • Į sienas įsukite tvirtus ranktūrius neslidžiu paviršiumi. Atminkite, kad „gyvatukas“ jokiu būdu negali būti naudojamas kaip ranktūris, be to laikantis už jo galima sunkiai nusideginti.
Ergoterapija.Parkinsono liga. Saugi aplinka
 • Jei yra galimybė, naudokite termostatinį vandens maišytuvą: vienoje pusėje srovės greitis, o kitoje – vandens temperatūra. Tokiu būdu žmogui bus lengviau pasireguliuoti vandenį.
 • Ant vandens maišytuvo užkabinkite didelėms raidėms užrašytus pavadinimus: pvz.,  „Vandens temperatūra“ ir „Vandens srovė“. Šitaip bus aiškiau suprasti, kaip naudotis vandens maišytuvu.

Kambariuose

 • Nenaudokite kilimų ant grindų. Virtuvėje, prie kriauklės ant grindų, patieskite neslidų guminį kilimėlį.
 • Naudokite aukštas kėdes su ranktūriais, kad sergančiajam būtų patogiau atsisėsti. 

II STADIJA

Progresuojant Parkinsono ligai atsiranda  abiejų kūno pusių rigidiškumas (nelankstumas), o tremoras ir judėjimo sutrikimai didėja. Sumažinti rigidiškumą ir tremorą gali padėti mankšta, tad taip pat pagalvokite ir apie kineziterapiją.
Kaip ergoterapija gali padėti šioje ligos stadijoje?

Apsirengimas

 • Nepulkite iš karto rengtis. Apšilkite, pasirangykite lovoje. Pataupykite savo energiją.
 • Naudokite pagalbines priemones apsirengimui, pvz., kojinėms užsimauti.
Įdomus straipsnis:  KOKIA KAMBARIO TEMPERATŪRA TINKA GARBAUS AMŽIAUS ŽMOGUI?
Ergoterapija. Technines pagalbos priemones. Parkinsono liga.
 • Dėvėkite patogius drabužius. Rekomenduojame naudoti 1 dydžiu didesnius: taip bus patogiau apsirengti ir nusirengti.
 • Jei yra galimybė, nenaudokite užsegamų su sagomis drabužių – žymiai patogiau užsisegti/atsisegti, kai yra lipnūs segtukai (pvz., iš Velcro medžiagos).

Tualete

 • Nepaisant to, kad darosi vis sudėtingiau nueiti į tualetą, tai reikėtų atlikti reguliariai ir nelaukti iki paskutinės akimirkos.
 • Naudokite įklotus ar vyriškas sauskelnes. Lovoje pasitieskite sugeriamus paklotus.
 • Čiužinį naudokite tokį, kuris yra lengvai plaunamas.

III STADIJA

Šioje stadijoje atsiranda vis daugiau tokių judėjimo problemų, kaip sulėtėję kūno judesiai ir sutrikęs kūno balansas. Nepaisant šių problemų, sergantieji išlieka gana savarankiški.

Valgymas

 • Naudokite priemones, kurios padės pavalgyti, pvz., specialius laikiklius virtuvės įrankiams.
 • Jei nukrito daiktas ant grindų, nesilenkite jo paimti. Naudokite griebiklį. Juo galėsite sugriebti viską, kas nukrito ant žemės.

IV STADIJA

Progresuojant Parkinsono ligai, daugėja ir simptomų. Rigidiškumas, tremoras ir balanso kontrolės praradimas labai apriboja žmogaus galimybę savarankiškai judėti. Į pagalbą galima pasitelkti technines pagalbines priemones:

 • Naudokite vaikštynę.
 • Atsikėlimui iš lovos naudokite specialų diržą, kuris Jums leis tvirtai įsikibti.
 • Apmąstykite galimybę įsigyti funkcinę lovą.

V STADIJA

Tai sunkiausia ligos stadija, kurios metu sergantieji dažniausiai nebegali patys vaikščioti ir atlikti kitus veiksmus. Esant šiai stadijai, žmogus gali sėstis į vežimėlį su pagalba, tad yra būtina persikėlimo lenta. Būtina apmokyti artimuosius, kaip kelti, versti ir sodinti sergantįjį.

Artimieji turėtų apsvarstyti ir slaugos galimybę.

Pagal galiojantį „Paliatyviosios pagalbos“ įsakymą, pacientams, sergantiems Parkinsono liga, gali būti teikiama ambulatorinė paliatyvioji slauga. 

Lietuvoje egzistuoja Paliatyviosios pagalbos grupės, tad slauga šiuo atveju būtų nemokama.

Jei Jus domina nemokama paliatyvios slaugos pagalba namuose, parašykite komentaruose, papasakosiu plačiau.