Demencija – tai liga, reikalaujanti ypač daug kantrybės, pasiaukojimo ir unikalaus situacijų sprendimo būdų. Žmonės, sergantys šia liga susiduria su kasdienės veiklos problemomis: sudėtinga nueiti įvonią/dušą, nusiprausti, susišukuoti, apsirengti, pavalgyti ir t.t. Norint padėti tokiam žmogui, reikia turėti specifinių įgūdžių ir žinių.
Noriu Jums patarti keletą dalykų, kurie palengvins situaciją:
Vonia ir dušas
- Ypač svarbu, kad žmogus jaustųsi saugus: vonioje/duše įrenkite sienos rankenas, ant grindų nutieskite neslidų gumini kilimėlį.
- Pagrindinis prioritetas, prižiūrint žmogų sergantį demencija – disciplina. Na, aš tikrai nekalbu apie kariuomenės discipliną, bet kalbu apie tai, kad „viskas turi būti sudėliota“. Pavyzdžiui: padėkite žmogui tvarkytis vonioje/duše tiksliai kiekvieno ryto ir vakaro valandą. Taip pat, labai svarbu, kad tai vyktų toje pačioje vietoje. Žmonės, kenčiantys nuo demencijos greitai išsiblaško ir pavargsta, o vietos kaitaliojimas tikrai jėgų daugiau neprideda. Taikant rutiną, galite savo artimajam žmogui suteikti žymiai daugiau komforto ir saugumo jausmo.
- Gerbkite žmogaus privatumą: vonios/dušo langai ir durys turėtų būti uždaryti (tačiau, jokiu būdu nepalikite rakto iš vidinės pusės), kad žmogus galėtų nusiprausęs apsirengti. Būtinai išlaikykite žmogaus orumą: jei padedate žmogui nusiprausti/nusišluostyti, padėkite tik tą vietą, kuria žmogus prausia/šluostosi. Kitos kūno dalys turėtų būti uždengtos rankšluosčiu.
- Kiek įmanoma, stenkitės, kad žmogus darytų savarankiškai ir padėkite jam tik tada, kai tikrai reikalinga pagalba. Neskubėkite ir neskubinkite žmogaus. Duokite laiko ir pakankamai vietos atlikti užduotis. O viską atlikus – pagirkite žmogų, kad jam puikiai pavyko. Skatinimas veikia teigiamai ir į naudą!
Maisto ruošimas ir valgymas
- Skatinkite, kad žmogus ruoštų maistą ir valgytų savarankiškai. Užkandžiai turėtų būti dažni. Tokiu būdu, galite palaikyti discipliną ir energiją.
- Būtinai užtikrinkite, kad žmogus vartotų skysčius – skysčių balansas ypač įtakoja sveikatą.
- Parūpinkite žmogui specialius maisto ruošimo ir valgymo įrankius, jei to reikia: neišsiliejantys ir sunkiai dūžtantys puodeliai, lanksčios šakutės ir pan.
- Niekada per prievartą nesiūlykite žmogui valgyti ar gaminti valgyti! Aiškinkitės priežastį, kodėl žmogus nevalgo.
0 Comments