Tracheostoma – daug kam tai baisus dalykas: į kaklą įvestas vamzdelis, dažnai pajungtas kvėpavimo aparatas, o dar gleivės, gleivių išsiurbimo aparatas… O, pačiam kvepuoti turint tracheostominį vamzdelį – didelis iššūkis.

Kas yra tracheostoma?

Tracheostoma – tai mažas, lenktas vamzdelis, kuris chirurginės operacijos metu (ši operacija yra vadinama tracheotomija) per kakle padarytą pjūvį (mediciniškai vadinama stoma) įvedamas į trachėją. Tokiu būdu žmogus kvėpuoja per šį vamzdelį, o ne per nosį/burną.

Tracheostoma. Tracheostomijos vamzdelis. Trachestomija. tracheostominį vamzdelį.

Kodėl reikalinga tracheostoma?

Priežasčių būna labai įvairių, pvz., burnos vėžys, ilgas intubacinio vamzdelio naudojimas, pragulų rizika (taip, Jūs teisingai supratote: pragulos gali atsirasti ir burnoje) ir t.t., bet šios procedūros principas išlieka tas pats – kad žmogus galėtų kvėpuoti.

Tracheostominis vamzdelis užtikrina, kad žmogus galės kvėpuoti, be to, per šį vamzdelį yra išsiurbiamos susikaupusios gleivės, kraujo krešuliai, kurie gali užkimšti vamzdelį – tai jau kritinis atvejis ir reikalinga kvalifikuota slaugytojų, retesniais atvejais ir gydytojų pagalba. Tracheotomos procedūrą atlieka gydytojai operacinėje.

Ar žmogus gali kalbėti kvėpuodamas per tracheostominį vamzdelį?

Daugelis žmonių, tiek vaikų, tiek ir suaugusių turi problemų su balsu. Ši problema atsiranda dėl to, kad oras iškvepiamas per vamzdelį ir iki balso stygų nepatenka. Žmogus, norėdamas ką nors pasakyti, pirštu gali užkimšti tracheostominį vamzdelį. Tokiu atveju oras praeina per balso stygas. Žinotina, tokiu būdu įmanoma tik dalinai susikalbėti.

Yra ir medicininių sprendimų, kurie žmogui padeda susikalbėti ir kvėpuoti per tracheostominį vamzdelį.
Kartais taikomas „Passy-Muir“ tracheostominio vamzdelio vožtuvas, kurio pagalba žmogus gali susikalbėti ir nebereikia vamzdelio užkimšti norint kažką pasakyti. Vožtuvas automatiškai užsidaro ir leidžia orui patekti per balso stygas.

Ar žmogus gali pats valgyti kvėpuodamas per tracheostominį vamzdelį?

Dažniausiai žmogus gali savarankiškai pavalgyti be problemų, kadangi tracheostominis vamzdelis įvestas į trachėją, o ne į stemplę. Problemos iškyla tada, tai maistas patenka ne į „tą vamzdį“: ne į stemplę, o į trachėją. Dėl to prieš valgant būtina išsiurbti gleives ir pridengti (bet neužkimšti!) tracheostominį vamzdelį, kad maistas nepatektų ten, kur nereikia.

Įdomus straipsnis:  IŠMANŪS TELEFONAI SENJORAMS

Tracheostomos teikiama nauda ir žala.

Be abejonės, kvėpuoti reiškia gyventi. Kvėpavimas yra viena iš mūsų gyvybinių funkcijų. Tad, turbūt, nereikia daug dėl to diskutuoti. Turint tracheostominį vamzdelį yra sumažinama pragulų atsiradimo gerklėje rizika. Vamzdelis yra nedidelis, o su kvalifikuota pagalba jį prižiūrint, galima pakankamai savarankiškai gyventi namie.

Egzistuoja ir neigiamos pasekmės kvėpuojant per tracheostominį vamzdelį, pvz., stomos infekcija, visiškas vamzdelio užsikimšimas ir kt.
Būtina tinkamai ir kvalifikuotai prižiūrėti stomą (pjūvį kakle, per kurį įvestas vamzdelis) ir laiku pastebėti problemas.

Tracheostoma gelbsti gyvybę ir gyvenimas su ja gali būti pakankamai savarankiškas namuose. Tereikia kvalifikuotos pagalbos šalia.

Turite klausimų? O gal Jums ar Jūsų artimajam reikalinga kvalifikuota tracheostomijos priežiūra? – Jūs visada galite kreiptis į mus. Turime pakankamai patirties, dirbant su žmonėmis, kurie gyvena savo namuose turėdami tracheostominį vamzdelį.