fbpx

Gultukai, nešioklės, vaikjuostės, šokliukai, sūpynės – tai tik keletas kūdikio priežiūros priemonių ir įrenginių, kuriuos galime rasti daugelio šiuolaikinių šeimų namuose. Turbūt kiekvienas iš tėvų sutiks, kad tokia įranga padeda ne tik nuraminti verkiantį kūdikį, bet ir jį užimti.

Tuo tarpu tėvai tvarkosi, gamina maistą, dirba ar tiesiog nori minutėlę pailsėti išgerdami karštos kavos puodelį. Tačiau kaip ir dauguma vaiko raidos specialistų, ergoterapeutai siekia įspėti apie galimą šių prietaisų įtaką kūdikio raidai.

Kada kūdikių priežiūros įrenginiai ne padeda, o žaloja?

Ergoterapeutai rekomenduoja 80 proc. kūdikių būdravimo laiko leisti praleisti ant žemės, o geriausia – kaip įmanoma dažniau guldant kūdikį ant pilvo. Įsivaizduokite vieną tėvų, kuris turėdamas daugybę pareigų, ieško išeičių, kaip suspėti atlikti reikiamus darbus ir tinkamai užimti kūdikį.

Kūdikis. kūdikio konteinerio sindromas. Patarimai. Ergoterapeutai.

Eidamas į parduotuvę – sodina į nešioklę, užima mažylį šokliuke, vežasi automobilio kėdutėje, sodina į maitinimo kėdutę, guldo į supamą gultuką, kuriame kūdikis dažnai užmiega. Nors rekomenduojama tik iki dviejų valandų per parą tokioje įrangoje kūdikį laikyti, tačiau jie nepastebimai ten praleidžia gerokai daugiau laiko.

Perkeliant vaiką nuo vieno prietaiso į kitą sumažinamas kūdikio aktyvumo laikas, kuomet mažylis gali laisvai spirtis kojytėmis, judinti rankas, sukioti galvą į abi puses ir judėti gerinant raumenų jėgą bei koordinaciją.
Šie įgūdžiai būtini mokantis apsiversti, sėdėti, šliaužti, ropoti bei vaikščioti. Kol tėvai mano, kad jų vaikai stovėdami šokliuke ar vaikštynėje ugdo šiuos gebėjimus, pediatrai įspėja, jog dėl netinkamos įrangos naudojimo trukmės vystosi vadinamasis kūdikio konteinerio sindromas.

Kaip atpažinti kūdikio „konteinerio“ sindromą?

Apibūdinant kūdikio konteinerio sindromą paprastais žodžiais – tai judesius varžanti kūdikio padėtis, kuomet jis ilgą laiką leidžia būdamas tarsi talpykloje. „Konteinerio“ efektą gali sukelti tokia kūdikių priežiūros įranga, kaip:

 • automobilinė ar maitinimo kėdutė, gultukai, vibro kėdutės;
 • šokliukai/vaikštynės, supynės;
 • nėščiųjų/maitinimo pagalvės, naujagimių lizdeliai;
 • nešioklės/vaikjuostės ir kt.

Kūdikio “konteinerio” sindromą galima atpažinti, kuomet pastebimos tokios pagrindinės problemos:

 • kūdikis pradeda vėliau šliaužti, ropoti, sėdėti, stovėti. Jo motorinė raida neatitinka amžiaus tarpsnio normų;
 • dėl judesių trūkumo atsiradusios plokščios, išgulėtos vietos galvytėje, dar vadinamos plagiocefalija;
 • dėl galvos pasukimo ar pakėlimo į vieną ar kitą puses atsiradusi kaklo raumenų įtampa.

Jei turite abejonių dėl kūdikio raidos, pasikonsultuokite su ergoterapeutu ir su kūdikį prižiūrinčiu gydytoju ar pediatru.

Įdomus straipsnis:  ŠLAPIMO NELAIKYMAS. KAIP GALIMA ŽMOGUI PADĖTI?

Keletas patarimų kaip išvengti kūdikio “konteinerio” sindromo

 1. Kai tik galite – nešiokite kūdikį. Jei nusprendėte naudoti nešioklę, vaikjuostę ar kitas kūdikių nešiojimo priemones atkreipkite dėmesį, kuomet kūdikis tamp neramus, pavargsta ar stebėkite kitus požymius, jog jam nepatogu ir jis pavargo būti tokioje padėtyje;
 2. Norint trumpam palikti kūdikį (pvz.: einant į tualetą ar pamaišyti gaminamą patiekalą) paguldykite kūdikį ant žaidimų kilimėlio. Tai vienas saugiausių ir mažiausiai natūralius judesius varžančių pasirinkimų. Sukurkite jaukią ir saugią žaidimų erdvę ant grindų;
 3.  Kuo dažniau guldykite būdraujantį kūdikį ant pilvo. Tokia padėtis ne tik sustiprins jo kaklo ir nugaros raumenis, tačiau padės mažyliui tyrinėti pasaulį bei skatins griebimo, siekimo ir kt. judesius bei jų koordinaciją;
 4. Jei kūdikis turi raidos sutrikimų, stenkitės kuo rečiau naudoti „konteinerio tipo“ kūdikių priežiūros įrangą bei ieškokite alternatyvių kūdikio priežiūros būdų.

Kūdikio guldymo ant lygaus paviršiaus svarba

Visų pirma guldymas ant žemės (ang. Floor time) garantuoja kūdikio saugumą. Guldant kūdikį ant paruošto paklotėlio ar žaidimų kilimėlio užkertama kritimo ar kitokio pobūdžio susižeidimų rizika.

Kūdikis. Kūdikio konteinerio sindromas

Toks guldymas svarbus, jei vaikas praleidžia per mažai laiko gulėdamas ant pilvo ar šono. Sumažėja tikimybė susiformuoti asimetriniam raumenų tonusui (kai nugaros ir pilvo raumenų tonusas vystosi skirtingu tempu).

Kodėl priežiūros įranga tokia populiari?

Pasiteiravus pavargusių tėvų, kodėl jie naudojasi vienokia ar kitokia kūdikių priežiūros įranga, tikriausiai gautume vienareikšmišką atsakymą – patogu. Daugumoje tokios įrangos aprašų galime rasti teiginių apie teigiamą jos įtaką kūdikio raidai, tačiau medikai šiuo klausimu yra skeptiški.

Vaikų sveikatos priežiūros profesionalai išaugusį įrangos populiarumą šeimose paaiškina vienu žodžiu – marketingas. Kūdikių priežiūros įrangos reklamose nurodomas teigiamas jos poveikis kūdikiui, tačiau praktiškai ši įranga skirta tėvų patogumui.
Nepaisant to, kiekvienam iš tėvų reikia trumpų pertraukų, todėl trumpas įrangos naudojimo laikas ir sveikatos priežiūros profesionalų rekomendacijų paisymas padės išvengti kūdikio sveikatos problemų.

Mums svarbi Jūsų nuomonė. Parašykite komentaruose, kokias kūdikių priežiūros priemones ir įrangą naudojate ar naudojote.