Select Page

SENJORŲ VIRŠKINAMOJO TRAKTO PROBLEMOS

Informacija | 0 comments

Senstant virškinimo sistema labai pasikeičia. Šie pasikeitimai būna veikiami tiek natūralių kūno senėjimo procesų, tiek ir įvairių ligų bei vartojamų vaistų. Taip pat didelę įtaką turi ir mityba: ką, kiek ir kada valgome.

Kartais paskauda pilvą, kartais „nevirškina“, kartais išgeriate „Mezym“ tabletę, tiesa?

Kaip atskirti, kas yra natūralūs senėjimo procesai, o kur yra jau virškinimo trakto problemos, kurios reikalauja skubios pagalbos? Žinant keletą dalykų apie virškinimo problemas vyresniame amžiuje, lengviau suprasti, ko galima tikėtis ir kaip galima padėti pastebėjus virškinimo problemas.

Senjorų virškinamojo trakto problemos


Gastroezofaginis refliuksas (GERL) – gan dažnai pasitaikanti virškinamojo trakto liga senjorams. GERL – tai skrandžio turinio patekimas į stemplę dėl sutrikusio apatinio stemplės sfinkterio veiklos.

Šis raumeninis „vožtuvas“ apsaugo, kad skrandžio turinys nepatektų į stemplę. „Pakilęs rūgštingumas“, deginimo jausmas už krūtinkaulio,  sutrikęs rijimas, skausmas krūtinėje – tai dažni simptomai, kuriais skundžiasi šia liga sirgdami žmonės.

Išmatų nelaikymas – tai dar viena problema, kuri labai neigiamai veikia tiek žmogaus sveikatą, tiek gyvenimo komfortą. Ši liga išsivysto tada, kai dėl tam tikros patologijos išangės sfinkteris nebeatlieka savo funkcijos.

Krešuliai. Senstant, kraujotakos sistema pradeda veikti ne taip, kaip anksčiau. Kraujo spaudimas, kraujagyslių būklė gali pradėti kelti medicininių problemų. Viena iš tokių problemų yra kraujo krešuliai (trombai). Trombai gali užkimšti kraujagyslę. O tada, „įsisuka“ visas patologinis mechanizmas.

Mezenterinė trombozė. Tai liga, kurios metu užsikemša kraujagyslė, „maitinanti“ žarnyną. Tos žarnos dalis negauna pakankamai kraujo ir gali išsivystyti nekrozė. Staigus ir labai didelis pilvo skausmas, vėmimas krauju – tai galimi šios ligos simptomai. Ši liga reikalauja neatidėliotinos pagalbos.

Virškinamojo trakto problemos, liga, ligos.

Dažnai virškinamojo trakto problemos būna dėl įvairių vaistų šalutinio poveikio. Vartojant nesteroidinius priešuždegiminius vaistus (NVNU), pvz., „Ibuprofen“ ir pan., gali atsirasti skrandžio opa ir kraujavimas iš virškinamojo trakto.

Jei pastebima, kad išmatos tapo tamsios kaip nafta (tai gali rodyti, kad išmatose yra suvirškinto kraujo) – būtina kreiptis į gydymo įstaigą, nes kraujavimas iš virškinamojo trakto gali baigtis mirtimi. Garbaus amžiaus žmonėms reikėtų dažniau pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju dėl tokių vaistų vartojimo ir jų šalutinio poveikio.

Konstipacijos (išmatų sukietėjimas) – Senjorai turi didesnę riziką susirgti šia liga. Dėl sutrikusios mitybos, kitų ligų ir vartojamų vaistų, pasikeitusio mobilumo, o ypač ilgą laiką gulintiems žmonėms lovoje storasis žarnynas gali pilnai nefunkcionuoti, dėl to išmatos sukietėja, pasidaro kamštis ir žmogus negali išsituštinti.

Skausmas, didelis diskomfortas – dažnai lydinčios problemos. Šią problemą kartais galima spręsti fiziškai iškrapštant turinį su pirštu. Kartais prireikia ir chirurginės pagalbos.  

Žarnų nepraeinamumas (obstrukcija) – tai dar viena grėsminga liga, kuri gali baigtis mirtimi. Šia liga susirgti didesnę tikimybę turi senjorai. Dėl įvairų priežasčių žarnynas gali „sustoti“. Pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, viduriavimas – tokius simptomus gali sukelti ši liga. Dėl to, nereiktų delsti ir iškart kreiptis pagalbos į gydymo įstaigą.

Kaip jų išvengti?

Daugelis susijusiu su virškinamuoju traktu problemų gali būti sprendžiamos daugiau judant ir pakoregavus mitybą. Garbaus amžiaus žmonės rečiau būna aktyvūs ir mažiau užsiima fizine veikla. Daugiau judant ir mankštinantis galima padėti savo žarnynui dirbti savo darbą, tai yra pasisavinti maistingąsias medžiagas ir iš organizmo pašalinti tai, kas nereikalinga. Aktyviau gyvenant galima išvengti minėtų obstipacijų.

Trumpai tariant, būtina stengtis bent po 30 minučių per dieną užsiimti mankšta, stiprinti raumenis. Tai ne tik pagerins virškinimą, bet ir sustiprins raumenis, ir padės išvengti skaudžių kritimų, kurie gali baigtis šlaunikaulio lūžiu. Taip pat vyresnio amžiaus žmonės galės labiau džiaugtis gyvenimu ir būti savarankiškesni.

Komentarai

0 Comments

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Įdomūs straipsniai