Miegas… Kartais atiduotumėme viską, kad tik pavyktų dar „išspausti“ kelias minutes to saldaus sapno. Dažnam mūsų vos telpa kalendoriuose priminimai, darbai, užduotys, ar ne?

NORIU JŪSŲ PAKLAUSTI: KIEK IŠ JŪSŲ NEBAIGTUS, VĖLUOJANČIUS AR YPAČ SVARBIUS DARBUS ATLIEKATE MIEGO SĄSKAITA?

Dažnas žmogus atsakys, o kas čia tokio, kad aną naktį ar kelias iš eilės nemiegojau….

Miegas yra žymiai svarbesnis negu apie jį galvojate. Miegodami, mes „reabilituojame” save, atstatome jėgas ir gydome save. Miego stoka įtakoja ligas, nedarbingą dieną, neišspręstas užduotis ir neatliktus darbus. 

KODĖL MIEGAS YRA TOKS SVARBUS?

Iki galo nėra mokslo išaiškinta, kaip miegas įtakoja mūsų sveikatą, tačiau, yra daugybė teorijų, kurios paaiškina kokiu būdų miegas gali paveikti sveikatą.

Pvz., teigiama, kad hormonai yra tarpinė stotelė tarp miego ir sveikatos. Prieš užmingant, o, vėliau ir miego metu, mūsų kūne pasikeičia išskiriamų hormonų kiekiai, dėl to mes jaučiamės pavargę, akys merkiasi, o kai užmiegame – miegame kokybiškai.

KĄ GALI ĮTAKOTI MIEGO TRŪKUMAS?

Jei blogai išsimiegojote, Jūs tai pajausite iškart atsikėlę. Tyrimais nustatyta, kad net 30min. trumpesnis miegas negu įprastai gali sumažinti Jūsų reakciją iki 32%. Sumažėjusi reakcija gali įtakoti nelaimingus atsitikimus.

Nemiga labai neigiamai veikia žmogaus organizmą:

 1. sumažina atsparumą stresui;
 2. sutrikdo atmintį;
 3. sutrikdo koncentraciją todėl yra sunku susikaupti ir dirbti;
 4. neigiamai paveikia kūrybiškumą;
 5. Nemiga kelia arterinį kraujo spaudimą. Tai rizinga žmonėms, kurie serga hipertenzija.
 6. didina apetitą. Per didelis kiekis kalorijų gali skatinti nutukimą. Taip pat didina „blogojo“ cholesterolio kiekį. O šis savo ruožtu  įtakoja kraujagyslių ligas.
 7. nemiga didina širdies infarkto tikimybę.

MIEGO SUTRIKIMAS: MIEGO APNĖJA (kvėpavimo sustojimas miego metu)

Miego apnėja –  tai viena iš miego sutrikimų formų. Miego apnėja yra skirstoma į kelias kategorijas. Dažnesnė yra obstrukcinė miego apnėja. Žmogus, kenčiantis nuo šios ligos, negali kokybiškai išsimiegoti, nes miego metu jam kelioms akimirkoms sustoja kvėpavimas. Dėl šios priežasties žmogus staiga prabunda. Šis ciklas kartojasi kelis kartus per naktį.

Miego apnėja labai didina riziką susirgti galvos smegenų insultu, širdies infarktu ir kitomis, mirtimi galinčiomis pasibaigti ligomis. Šiuo sutrikimu galima susirgti įvairiame amžiuje, tačiau tendencijos labiau pastebimos žmonėms virš 45 metų, taip pat žmonėms, kurie kenčia nuo viršsvorio.

Įdomus straipsnis:  2. DALIS: VIRTUALI REALYBĖ IR REABILITACIJA - NAUJOS TECHNOLOGIJOS Į PAGALBĄ

Sergant šia liga žmogus dieną gali būti mieguistas, be energijos, be motyvacijos. Šios priežastys gali įtakoti depresiją.

OBSTRUKCINĖ MIEGO APNĖJA

Tai viena iš miego apnėjos formų. Šis sutrikimas pasireiškia tada, kai kvėpavimo metu įkvėpinamas oras negali laisvai keliauti į kvėpavimo takus dėl obstrukcijos (kliūties), dėl to vystosi deguonies nepakankamumas (hipoksija).

Automatiškai galvos smegenys „įjungia“ savisaugos režimą, kuris verčia žmogų prabusti ir gyliai įkvėpti. Kaip ir minėjau anksčiau, šis ciklas kartojasi per naktį dažnai, tad žmogus to neprisimena.

Sutrikęs kvėpavimas, dažnas prabudimas, miegojimas nepasiekiant „REM“ miego fazės neigiamai veikia žmogaus organizmą.  

KAIP KOKYBIŠKAI IŠSIMIEGOTI SERGANT MIEGO APNĖJA?

Gydant miego apnėją dažnai taikoma nuolatinio, padidinto slėgio deguonies terapija (angl.: CPAP). Šios terapijos principas paprastas: tiekiamas šiek tiek didesnio slėgio deguonis, kai žmogus įkvėpia. Didesnio slėgio deguonis „prasistumia“ per kliūtis, dėl to žmogaus smegenys pakankamai aprūpinamos deguonimi. Smegenys „neįjungia“ avarinio savisaugos rėžimo. Žmogus rečiau prabunda, ilgiau miega. Miegas tampa kokybiškesnis.

Miegas. Miego apnėja. Patarimai.
©Holistic Medical Clinic

IR DAR, KELETAS PATARIMŲ, KURIE LEIS JUMS KOKYBIŠKAI IŠSIMIEGOTI

 1. Susiplanuokite darbus iš anksto ir neatidėliokite jų vakarui.
 2. Laikykitės savo miego rėžimo.
 3. Prieš miegą neužsiimkite didele protine ar fizine veikla.
 4. Vartokite pakankamai skysčių. Dehidratacija skatina nemigą.
 5. Nevalgykite sunkiai virškinamo maisto prieš miegą (pvz.: grybų, kiaušinių ir pan.).
 6. Venkite alkoholio.
 7. Prieš miegą nevartokite kavos ar kofeino turinčių gėrimų .
 8. Prieš miegą pabandykite pasiklausyti ramios muzikos;
 9. Išsivėdinkite miegamąjį prieš miegą.
 10. Prieš miegą įjunkite lėktuvo režimą savo telefone: šis režimas išjungs visus ryšius, tačiau telefonas bus įjungtas, tad žadintuvas tikrai suveiks.
 11. Jei Jums yra paskirti medikamentai miegui – atsakingai juos vartokite. Neviršykite arba nesumažinkite skirtos dozės.

Tai gi – kaip Jūs šiąnakt miegojote? Parašykite komentaruose, kaip Jūs kovojate su miego trūkumu ir ką darote, kad užmigtumėte.