Reabilituojant žmogų po galvos smegenų insulto egzistuoja daug įvairių metodikų, tačiau viena jų vis įgauna pagreitį. Tai – veidrodžio terapija. Veidrodinė terapija gali duoti žymiai geresnių rezultatų, tačiau ne visiems žmonėms gali būti pritaikoma.

KAS YRA VEIDRODŽIO TERAPIJA (VT)?

Veidrodžio terapija (dar vadinama veidrodine, veidrodine dėžės terapija arba veidrodinio atspindžio terapija) veikia sensorinius, motorinius neuronus bei mažina skausmą. Tad ši terapija taikoma ir skausmo sindromui mažinti (pvz.: esant galūnės fantominams skausmams)

Veidrodinė terapija (VT) po amputacijos

Noriu papasakoti visiems suprantama kalba, tad nesigilinsime į veidrodinius neuronus ir pirminės motorinės žievės sistemas.

Atstatant pažeistą ranką yra veikiami motoriniai ir sensoriniai neuronai, kurie atsakingi už rankos judesius ir ką žmogus jaučia. Tai vadinama neuroplastika arba paprasčiau, kalbant „žmonių kalba“ – galvos smegenų treniravimas.

Veidrodinės terapijos teorija grindžiama tuo, kad padeda aktyvinti tam tikras galvos smegenų dalis, o veidrodis (taip, realus veidrodis, kuris yra naudojamas užsiėmimo metu) sukuria iliuziją, atvaizduoja pažeistą ranką kaip sveiką.  Tokiu principu galvos smegenyse įvyksta teigiami pokyčiai, atstatomi „neuroniniai tiltai“ ir terapija gali padėti atstatant sutrikusią rankos funkciją.

Galvos smegenų insultas, Veidrodinė terapija

Galvos smegenų insulto pažeista ranka gali būti labai skausminga ir dažna problema – sutrikę rankos judesiai. Taikant veidrodį galvos smegenys yra tarsi „apgaunamos“, nes atvaizde žmogus mato sveiką ranką, tad tokiu būdų sumažėja skausmas ir ranka gali geriau atlikti judesius.  

GALVOS SMEGENŲ INSULTAS IR VT – KAIP JI PRITAIKOMA?

Norint taikyti šią VT reikia veidrodžio. Veidrodis yra pastatomas vietoj pažeistos rankos. Žmogus žvelgdamas į veidrodį mato pažeistos rankos veidrodinį atspindį kaip sveikąją ranką. Kitaip tariant, pažeista ranka yra paslepiama už veidrodžio. Žmogus, atlikdamas pratimus abiejomis rankomis, veidrodyje mato „sveikus, pažeistos rankos judesius“. Tokiu būdu „apgaunamos“ galvos smegenys.

Įdomus straipsnis:  NUOLATINIS BENDRAVIMAS IR DEMENCIJA. KODĖL TAI SVARBU?

KAM GALI BŪTI TAIKOMA VEIDRODŽIO TERAPIJA?

VT gali būti pritaikoma po įvairių ligų: artrito, skausminio sindromo, lėtinio galvos smegenų insulto ir kitų ligų. Geriausi rezultatai yra pasiekiami, kai veidrodinė terapija yra taikoma su kitais reabilitacijos būdais. Kalbant apie ūmų galvos smegenų insultą, geresni rezultatai pasiekiami žmonėms, kurie yra patyrę nedominuojančio galvos smegenų pusrutulio insultą.

Kaip ir ankščiau minėjome, ši terapija tinka ne visiems žmonėms, patyrusiems galvos smegenų insultą. Norint taikyti VT žmogus turi galėti:

  1. Savarankiškai sėdėti kėdėje ar vežimėlyje;
  2. Žmogus turėtų pakankamai gerai matyti;
  3. Jei žmogui yra išsivystęs kūno pusės neglektas (pažeistos kūno pusės vengimas, ignoravimas), žmogus turi galėti pasukti galvą tiek, kad visiškai matytų veidrodį.
  4. Žmogus turėtų sugebėti suprasti užduotis ir galėtų išlaikyti dėmesį bent 10 minučių.
  5. Žmogui neturėtų skaudėti sveikos rankos ir neturėtų būti sutrikę sveikos rankos judesiai.

Galvos smegenų insultas dažnai pažeidžia tam tikras smegenų dalis, kurios yra atsakingos už žmogaus elgesį, dėl šios priežasties jis gali reaguoti emocionaliai matydami savo ranką veidrodžio atspindyje.

Galvos smegenų insultas gali pažeisti tam tikras galvos smegenų sritis, kurios atsakingos už pojūčius, tad kai kurie žmonės gali jausti galvos svaigimą ar net pykinimą, matydami ranką. Jei taip atsitinka, reikėtų kelioms minutėms duoti žmogui pailsėti.

Taigi prieš pradedant taikyti VT, būtinai reiktų atsižvelgti į žmogaus funkcines galimybes.

Ar Jūs žinojote apie VT? Būtų labai įdomu sužinoti Jūsų nuomonę. Parašykite ją komentaruose, esančiuose žemiau šio straipsnio.