Select Page

1. DALIS: VIRTUALI REALYBĖ IR REABILITACIJA – NAUJOS TECHNOLOGIJOS Į PAGALBĄ

Informacija | 0 comments

Virtuali realybė – kas tai ir kaip ji gali padėti? Neseniai  buvo galima tik pasvajoti apie inovatyvių technologijų taikymą reabilitacijos procese. Pamenu, prieš gerus 12 metų teko matyti adaptuotus virtuvės baldus, žmonėms, kurie dėl nugaros smegenų pažeidimų sėdi vežimėlyje.
Efektyvi reabilitacija po ypač sunkių ligų (galvos smegenų insultas, potrauminis streso sindromas ir pan.) būdavo labai sunkiai pasiekiama dėl priemonių ir žinių trūkumo.

Labai džiugu, kad tobulėjama visose srityse, tuo labiau – reabilitacijoje. Todėl ir noriu papasakoti, kaip virtuali realybė gali padėti reabilitacijos procese. Tai gi kas ta virtuali realybė? Trumpai tariant – tai naujoviškų technologijų sukurta atmosfera, kuri gali simuliuoti bet ką.
Seniau mokslininkai pradėjo eksperimentuoti su naujomis technologijomis.

Eksperimentai su chirurginiais simuliatoriais įgavo vis didesnį pagreitį.  Jau 1995 metais “The Green Telepresence Surgery System” pradėjo naudoti virtualią realybę, kurioje chirurgai galėjo praktikuotis su skalpeliu ir spaustukais, juos naudodami su virtualiu pacientu.

Šiuo metu virtuali realybė (arba VR sutrumpintai) taikoma beveik visose žmogaus gyvenimo sferose, o ypač medicinoje. Ši technologija tik gausės: sprendžiant pagal “Research and Market” atliktą studiją virtualios realybės technologija iki 2023 metų pasieks net 5 milijardų dolerių vertę. Ši technologija išplis ir medicinoje.

VR ir reabilitacija

Kodėl reiktų naudoti VR reabilitacijoje?

Dabar VR technologija nestebina ir vis daugiau atliktų studijų įrodo, kad taikant VR galima žymiai efektyviau padėti žmogui atsistatyti negu tik reabilituojant klasikiniais metodais. Šios technologijos taikymas reabilitacijos procese yra ypač efektyvus metodas, nes simuliuojant įvairius objektus, daiktus, atmosferas pacientą galima įtraukti į tokį procesą, kurio nebūtų galima sudaryti realybėje. Tuo labiau pacientas gali “pabėgti” nuo ligoninės ar kitos gydymo įstaigos rutinos. O beveik kiekvienas žinome, kad ta rutina nebūna maloni.

Įdomus straipsnis:  KOKIA KAMBARIO TEMPERATŪRA TINKA GARBAUS AMŽIAUS ŽMOGUI?

Dar keletas faktų apie VR:

  • Leidžia pacientui atlikti veiksmus, kurių jis negalėtų atlikti realiame gyvenime dėl savo ligos;
  • Tai leidžia pasiekti efektyvesnius reabilitacijos rezultatus lyginant su klasikiniais būdais;
  • Padeda geriau suprasti neįgalaus žmogaus reikmes kasdieninėse veiklose.

Norint sėkmingai atstatyti žmogaus įgūdžius ir/ar funkcijas, reabilitacijos procesas turėtų atitikti šiuos punktus:

Žmogus turėtų būti “treniruojamas” kiek įmanoma arčiau realios aplinkos

Pacientas galėtų stebėti savo sveikimo procesą ir tai, kaip jis atlieka užduotis. Taip pat turėtų galimybę kartoti užduotis tol, kol jas teisingai atliks.

Labai svarbu, kad reabilitacijos procesas suteiktų jam pasitikėjimo savimi ir susidomėjimo tai, ką jis daro.

Taikant klasikinius reabilitacijos metodus, nenaudojant VR (pvz.: klasikinę kineziterapiją, ergoterapiją) ne visada įmanoma užtikrinti, kad reabilitacijos procesas atitiks šiuos punktus. O kalbant apie virtualią realybę, jos pagalba įmanoma simuliuoti praktiškai viską ir tokiu būdu žmogus gali gauti grįžtamąjį  ryšį tuoj pat. Virtuali aplinka, naudojant išmaniąsias technologijas, leidžia sudominti bet kokio amžiaus pacientą.

Virtualios realybės technologija leidžia maksimaliai įtraukti žmogų į reabilitacijos procesą ir pasiekti žymiai geresnius rezultatus. 

Komentarai

0 Comments

0 Comments

Submit a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Įdomūs straipsniai