Demencija labai sunki liga ir sudėtinga apie ją kalbėti. Dar sunkiau apie šią liga kalbėti su vaiku. Daugeliui žmonių klausimas „Kaip paaiškinti vaikui, kuo sergu aš ar kuo serga kitas mūsų šeimos narys?“ yra tiesiog per sunkus. Tikriausiai pagalvojate, kad vaikui geriau to nesakyti ar atidėti vėlesniam laikui.   

Jei skaitote, Jums rūpi šis klausimas. Pateikiame galimus atsakymus, kurie Jums, galbūt, padės:

Koks geriausias laikas kalbėtis su vaiku apie šią ligą?

Tinkamiausias laikas pasikalbėti su vaiku apie demenciją yra kuo anksčiau. Kodėl? Net ir būdami maži, vaikai jaučia, kad „kažkas ne taip“ su artimu žmogumi. Svarbu su vaikais kalbėtis apie tai kuo anksčiau, nes nuolat atidedamas pokalbis vėliau gali turėti pasekmių.

Kaip su vaiku kalbėti apie demenciją ir jo neišgąsdinti?

Geriausias būdas šnekėti su vaiku apie demenciją, būti atviram ir nemeluoti. Pasakyti atvirai ir nuoširdžiai, pvz., kad: „Mūsų senelis (-ė) serga liga, kuri vadinasi Alzheimerio liga“.

Taip, vaikai, anksčiau ar vėliau vis tiek išgirsta, kad kalbama apie artimą žmogų ir jo ligą, tačiau yra geriau tai pasakyti iš „pirmų lūpų“. Jūs, būdami atviri su vaiku ir pasakydami, kad senelis (-ė) serga šia liga, padėsite savo vaikui suprasti ir jam nebus netikėta, jei jis tai išgirs iš kitų žmonių. 

Be abejonės svarbu vaikui pasakyti jam suprantama kalba, o, ne „užversti“ medicinine informacija, kuri skambės labai baugiai. 2 dalyje apžvelgsime metodus, kurie vaikui padės lengviau paaiškinti susiklosčiusią situaciją.

Demencija – tai nėra peršalimas ar skaudantis pilvas

Vaikai dažniausiai nesupranta, kad nuo ligos galima neišgyti. Paaiškinkite vaikui, kad tai ne tokia liga, kaip peršalimas ir „tiesiog skauda gerklę, o po kelių dienų viskas praeis, o liga, su kuria žmogus gyvens toliau. Žmogus negali pasveikti, tačiau gera naujiena yra ta, kad vaikas vis tiek galės lankyti savo močiutę ar senelį ir būti su jais. Akcentuokite, kad labai svarbu, kad vaikas tikrai galės ir toliau daryti viską, ką jis mėgdavo, o buvimas šalia senelių tiktai padės jiems.