fbpx

Žinoma, kad atminties sutrikimai dažniausia pasireiškia vyresnio amžiaus žmonėms. Daugelis tai supranta kaip įprastą senėjimo proceso dalį ir mano, kad sutrikęs mąstymas ir elgesys sename amžiuje yra normalu. Iš dalies ši nuomonė yra teisinga, tačiau neretai atminties sutrikimai yra painiojami su Alzheimerio požymiais. 

Alzheimerio liga yra rimta galvos smegenų degeneracinė liga, kurią būtina tinkamai kontroliuoti ir valdyti. Kuo anksčiau pastebime šios ligos požymius tuo efektyviau galime šią problemą spręsti ir užkirsti kelią nepageidaujamoms pasekmėms.

Jei pastebime Alzheimerio ligą pakankamai anksti galime išvengti ne tik nepageidaujamo artimųjų elgesio ir problemų namuose, tačiau ir užkirsti kelią nelaimėms, kurios dažnai tampa pavojingos ne tik sergančiojo, bet ir artimųjų gyvybei.

Deja, dažnai artimieji požymius tarsi nurašo “normaliam senėjimui” ir praleidžia svarbius signalus, kuriuos pastebėjus būtų galima efektyviai išspręsti ne tik įspėjamąsias, bet su laiku ir pavojingas sveikatai ir gyvybei problemas. 

informaciją, Alzheimerio liga. Atminties sutrikimai

Parengėme Jums 8 pavyzdžius, kuriuose lyginami įprasti atminties sutrikimai su Alzheimerio ligos požymiais: 

ATMINTIES
PABLOGĖJIMAS
ALZHEIMERIO
LIGOS POŽYMIS
Kai žmogus pamiršta vardus, žodžius ar įvykius pokalbio metu, tačiau juos prisimena vėliau.Kai žmogus pasimeta pokalbio metu, staiga sustoja ir nebežino apie ką buvo vystoma tema, nebežino ką atsakyti ar dažnai kartojasi to nejausdamas.
Kai asmuo karts nuo karto pamiršta, kad susitarė su kuo nors susiskambinti ar susitikti sutartu laiku.Pamiršta neseniai išmoktą informaciją arba nuolat apie tai klausinėja vis iš naujo, tarsi atsakymas taip ir nebuvo pateiktas. Atsiranda priklausomybė nuo kitų – reikalinga, kad kas nors vis primintų apie kasdienes užduotis.
Kartais pamiršta kokia dabar savaitės ar mėnesio diena, tačiau po kurio laiko suvokia ir orientuojasi laike.Pamiršta neseniai išmoktą informaciją arba nuolat apie tai klausinėja vis iš naujo, tarsi atsakymas taip ir nebuvo pateiktas. Atsiranda priklausomybė nuo kitų – reikalinga, kad kas nors vis primintų apie kasdienes užduotis.
Kartais pamiršta kokia dabar savaitės ar mėnesio diena, tačiau po kurio laiko suvokia ir orientuojasi laike.Žmogus praranda laiko nuovoką, pasimeta tarp metų laikų ar mėnesių. Pasimeta kasdienėje aplinkoje, nežino kur yra ir kaip atsirado toje vietoje.
Susierzina kai dienotvarkė pasikeičia, įprasta dienos rutina susijaukia ir išnyksta pastovumas.Asmuo stipriai susijaudina dėl dienotvarkės ar įprasto dienos ritmo pasikeitimų. Ypatingai stipriai tai pasireiškia tada, kai asmuo ir taip yra linkęs į susijaudinimą.
Kartais žmogui tampa sudėtinga priimti sprendimus, susijusius su finansais: skaičiuoti pinigus, taupyti, planuoti išlaidas.Asmuo nuolat demonstruoja negebėjimą disponuoti savo finansais. Tampa sudėtinga atsiskaityti parduotuvėje, sumokėti mokesčius. Slepia pinigus, dažnai pamiršta slėptuvės vieta.
Žmogus laikas nuo laiko jaučiasi pavargęs, vietoje kokios nors veiklos renkasi poilsį namuose.Šalinasi pamėgtų veiklų, tampa uždaras, mažiau socialus, dažniausia renkasi būti namuose – savo komforto zonoje, izoliuoja save nuo įprastų veiklų, palaipisniui tarsi tampa atsiskyrėliu.
Asmuo kartais pamiršta apie savo daiktus, juos palieka ne ten kur paprastai.Pameta daiktus, juos palieka keistose, neįprastose jiems būti vietose. Pradeda daiktus naudoti nelogiškai, ne pagal jų paskirtį.
Regos pablogėjimas dėl kataraktos ar stipresnių akinių poreikis.Žmogui darosi sudėtinga suvokti regimą vaizdą. Jis gali matyti smulkius dalykus tiek iš toli, tiek iš arti, tiesiog nesuvokia ką būtent mato.
Įdomus straipsnis:  IŠMANŪS TELEFONAI SENJORAMS

Perskaičius šiuos pavyzdžius susidarėte bent abstraktų vaizdą kaip vertinti artimojo atminties ir mąstymo pokyčius. Tikimės, kad šias žinias panaudosite praktiškai ir laiku pastebėsite pavojų keliančius signalus.

Internete yra begalė informacijos kaip padėti asmeniui su Alzheimerio liga, tačiau nepamirškite, kad kokybišką pagalbą gali suteikti tik kvalifikuoti specialistai, todėl pastebėjus pirmuosius ligos požymius rekomenduojame kreiptis į kompetetingus savo srities profesionalus.