Alzheimerio liga – tai viena  demencijos formų, kurios sąlygoja žmogaus apatiją, užsispyrimą ir nenorą būti aktyviam, tačiau labai svarbu išlaikyti ryšį su žmogumi, kuris serga demencija. Galite paklausti, o kodėl?  

Atsakymas paprastas: artimas ir aktyvus ryšis su žmogumi, kuris kenčia nuo šios ligos, leidžia jam sumažinti atminties sutrikimą (tai viena iš daugelio, Alzheimerio liga sergančių žmonių problemų) ir labai pagerina gyvenimo kokybę. 

KAIP AKTYVI VEIKLA GALI PADĖTI ŽMOGUI?  

Kaip anksčiau minėjau, yra labai svarbu neprarasti aktyvaus ryšio su žmogumi: kartu užsiiminėti hobiu ar tokia veikla, kuria žmogus veikė iki tol, kol jam buvo nustatyta Alzheimerio liga. Egzistuoja daug metodikų kaip, galima padėti. Noriu išskirti kelias iš jų, kurios gali padėti užtikrinti gyvenimo kokybę:  

 • Drąsinti žmogų ir skatinti jo saviraišką; 
 • Išlaikyti emocinį ryšį su šiuo žmogumi;  
 • Mažinti nerimą ir irzlumą, kuris dažnai būna sergant Alzheimerio liga;
 • Skatinti žmogų būti aktyviu;  
 • Padėti žmogui nepamiršti arba prisiminti

Remiantis AARP.org (Jungtinių Valstijų garbaus amžiaus žmonių asociacija), labai svarbu užtikrinti prasmingas veiklas savo tėvams, mylimiems žmonėms, o ne, tiesiog tik nepamiršti jų.  
Svarbu pabrėžti, kad šios veiklos turi būti pritaikytos. Ką tuo noriu pasakyti? Sergant Alzheimerio liga, viena  problemų, su kuria susiduria žmonės, tai saugi aplinka ir, aišku, sugebėjimas tas veiklas atlikti.  

Atminkite, kad Alzheimerio liga sukelia įvairias socialines ir fizines problemas, tai tos veiklos, kurias žmogus mėgo iki ligos, gali netikti, kai žmogus susirgo ja. Žmogui, gali būti ta veikla nuobodi ir/arba reikalaujanti labai daug pastangų.  

Ergoterapeutai gali pritaikyti daug ir įvairių adaptuotų veiklų. Tačiau nenorėdamas apsunkinti Jūsų galvos, noriu parekomenduoti šias paprastas, bet labai efektyvias veiklas:  

 

 1. Maisto kepimas ir/ar virimas:

  gaminkite maistą kartu, naudodami nesudėtingus receptus. Gerinsite žmogaus atmintį, smulkiąją motoriką ir skonio receptorius;  

 2. Kartu tvarkykite namus:

  akivaizdu, kad išlaikysite namie švarą ir tvarką, tačiau žmogus jausis geriau ir labiau pasitikintis savimi. 

 3. Pieškite, tapykite kartu:

  yra įrodyta, kad spalvos gydo.

 4. Kartu skaitykite, žvelkite į nuotraukų albumą:

  skatinsite nepamiršti ar prisiminti puikias akimirkas. 

 5. Padėkite sutvarkyti darbo ir poilsio vietą:

  tai ne tik, kad padės jaustis tvarkingesniu bet ir užtikrins saugią aplinką namie; 

 6. Kartu skaitykite naujienas:

  laikraščiai, žurnalai leis žmogui domėtis. 

 7. Klausykite muzikos:

  malonūs garsai leidžia prisiminti ir nusiraminti. 

 8. Kartu prižiūrėkite sodą:

  buvimas tarp gėlių, augalų leis žmogui nusiraminti ir mėgautis spalvomis ir kvapais. 

 9. Žiūrėkite kartu filmus:

  bus stimuliuojami jausmai ir atmintis. 

 10. Spręskite lengvas dėliones:

  užtikrinsite, kad bus stimuliuojama smulkioji motorika, atmintis ir mąstymas.

Įdomus straipsnis:  MIEGAS IR KAIP JIS ĮTAKOJA JŪSŲ SVEIKATĄ

Labai svarbu nepamiršti, kad būtina daryti pertraukas ir užtikrinti, kad žmogus nepavargtų. Jei pastebėjote, kad žmogus pavargsta – padarykite pertrauką, o vėliau – pasiklauskite žmogaus, gal jis norėtų užsiimti kita veikla, tai gali jam padėti nepervargti vėl.    

Noriu pabrėžti, kad turėtumėte kartu su žmogumi orientuotis į pačią veiklą, o ne į veiklos rezultatą. Ką tuo noriu pasakyti? Svarbu, kad žmogus jaustųsi laimingas, o ne kad “reikia tuo užsiimti”.  

Man būtų labai smagu ir įdomu sužinoti, kaip Jūs padedate žmogui, kuris serga Alzheimerio liga. Parašykite žemiau, komentaruose.